W 2023 roku Unia Europejska nadal będzie udzielała wsparcia finansowego dla różnych projektów i inicjatyw na terenie państw członkowskich. Jednym z kluczowych narzędzi, które UE wykorzystuje do zarządzania swoimi programami dotacyjnymi, są tzw. ścieżki SMART.
Ścieżki SMART to strategie, które służą do monitorowania i mierzenia postępów w realizacji celów projektów finansowanych przez UE. Skrót ten oznacza Specyficzne, Mierzalne, Osiągalne, Realistyczne i Terminowe. W praktyce oznacza to, że każdy projekt finansowany przez UE musi być oparty na jasno określonych celach, które są mierzalne i osiągalne w określonym czasie. Projekty muszą być także realistyczne, czyli opierać się na realnych możliwościach i zasobach, oraz mieć wyznaczony termin zakończenia.
W 2023 roku UE będzie szczególnie zainteresowana finansowaniem projektów związanych z ochroną środowiska i walką ze zmianami klimatu. W związku z tym, ścieżki SMART będą skupiać się na projektach, które mają na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, poprawę jakości powietrza, ochronę bioróżnorodności oraz ograniczenie zużycia surowców naturalnych.