CEL FINANSOWANIA:
Wsparcie w formie dofinansowania obejmuje kompleksowe projekty przedsiębiorstw i konsorcjów realizujące proces B+R+I (badawczo-rozwojowy z wdrożeniem). Projekty mogą zawierać m.in. opracowanie innowacyjnych produktów/usług, zakup infrastruktury do prac B+R, cyfryzację procesów w firmach, transformację energetyczną (np. inwestycje w OZE lub efektywność energetyczną), promocję eksportu (np. udział w targach zagranicznych) lub podnoszenie kompetencji pracowników. Przedsiębiorca dobiera moduły zależnie od celu projektu.
Ogłoszenie konkursu:
30 marca 2023
Start składania wniosków:
10 maja 2023
Koniec przyjmowania wniosków:
30 października 2023
MAKSYMALNE DOFINANSOWANIE
50 000 000 EURO
Wkład własny: minimum 20%
Zasięg terytorialny projektu: Polska i zagranica
Dla kogo: MŚP
W dobie nieustannych postępów technologicznych i dynamicznych zmian społeczno-gospodarczych, przedsiębiorstwa zmagają się z wyzwaniami, które wymagają kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań. Na horyzoncie pojawiają się nowe inicjatywy, takie jak “Ścieżka Smart”, oferujące firmom nie tylko szanse na rozwój, ale także dostęp do ważnych źródeł finansowania, takich jak dotacje. Przeszkody, które przedsiębiorstwa mogą napotkać, mogą być pokonane dzięki tym dotacjom. Warto więc przyjrzeć się bliżej, jakie korzyści mogą wyniknąć dla firm korzystających z takiej formy wsparcia.
Projekt może składać się maksymalnie z siedmiu różnych modułów. Moduły w ramach projektu mogą być realizowane w sposób linearny (realizacja danego modułu jest kontynuacją innego modułu) lub nielinearny (moduły realizowane niezależnie). Wsparcie w Ścieżce SMART może być udzielone na realizację projektów obejmujących:
W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować co najmniej jeden
z dwóch modułów: moduł B+R lub moduł wdrożenie innowacji.
Moduł B+R obejmuje dofinansowanie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych prowadzących do opracowania innowacji produktowej lub procesowej przynajmniej w skali kraju. Wsparciu podlegać może kompleksowy proces badawczy lub jego wybrana część.
Moduł obejmuje dofinansowanie wdrożenia w przedsiębiorstwie wyników prac B+R, posiadanych przez Wnioskodawcę lub będących efektem realizacji modułu B+R. Wyniki prac B+R muszą prowadzić do powstania innowacji produktowej lub procesowej, co najmniej na poziomie krajowym. Wsparcie w tym module udzielane jest w formie dotacji warunkowej, która częściowo podlega zwrotowi – szczegółowe warunki reguluje umowa o dofinansowanie.
Projekt dodatkowo może obejmować maksymalnie pięć modułów fakultatywnych. Moduły te dotyczą działań związanych z:
Realizacja modułów może być ze sobą powiązana lub mogą być realizowane niezależnie, z zastrzeżeniem,
że moduł kompetencje musi obejmować działania wspierające realizację zadań w pozostałych zaplanowanych modułach.
Moduł umożliwia dofinansowanie utworzenia lub rozbudowy centrum badawczo-rozwojowego na terytorium RP. Centrum badawczo-rozwojowe musi umożliwiać realizację określonej we wniosku agendy badawczej prowadzącej do powstania innowacji produktowej lub procesowej w skali kraju.
Moduł umożliwia dofinansowanie transformacji cyfrowej oraz zapewnienia cyberbezpieczeństwa działalności przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Działania zaplanowane w module muszą prowadzić do wdrożenia innowacji produktowej lub procesowej przynajmniej na poziomie przedsiębiorstwa.
Moduł umożliwia dofinansowanie działań ukierunkowanych na zieloną transformację przedsiębiorstwa. Działania mogą dotyczyć usprawnienia gospodarki odpadami, zwiększenia efektywności energetycznej, zmniejszenia zanieczyszczeń, efektywniejszej gospodarki materiałowej, ekoprojektowania czy weryfikacji technologii środowiskowych.
Wsparcie udzielane w module umożliwia doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzających, zdobywanie przez nich nowych umiejętności oraz wiedzy, a także nabywanie kwalifikacji.
Moduł obejmuje działania związane z promocją zagraniczną produktów wnioskodawcy oraz działania dotyczące uzyskania ochrony praw własności przemysłowej lub ich obrony w przypadku ich naruszenia.